Banner Image 1
Banner Image 1
Banner Image 1
Banner Image 1
Bedri Baykam

CEMİL ÇİÇEK, PERİNÇEK'TEN GÖRÜŞ İSTEDİ

06.07.2012


O Kitap Yazıp önderdi

 
Türkiye’de yeni anayasanın tartışıldığı günlerde İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek, “Türkiye’nin Anayasa Birikimi” isimli kitabını piyasaya çıkardı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in partilere yaptığı yeni anayasaya katılım çağrısına cevaben kitap, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.
Anayasa üzerine kuramsal bir tartışmanın yer aldığı kitapta, Türkiye’de anayasalar tarihi, anayasa yapma süreci de ele alınıyor. Bunların yanı sıra “Devrimci Cumhuriyet’in Yeniden Örgütlenmesi” başlığı altında Perinçek, yeni anayasaya ilişkin önerilerini de sundu. Kitaba Yıldırım Koç, Yalçın Küçük gibi isimler eleştirileriyle katkı sunarken, Kars’ta Kardeşlik heykeli yıkılan Mehmet Aksoy bir başka heykeliyle kapak görseline katkıda bulundu.
Perinçek’e göre AKP döneminde yapılan yeni anayasa girişimi gayrı meşru nitelikte. Bu nedenle yapılması öncelikli iş anayasa değil devrim.
Bakalım Cemil Çiçek, Perinçek’e ne yanıt verecek?
Bedri Baykam ODATV


SİLİVRİ DUVARINA YAZILAN ANAYASA

TBMM Başkanlığı tarafından, 11 Kasım 2012 tarihli yazı ile Partimizden “yeni anayasa” konusundaki görüşlerini bildirmesi istenmiş; istek tarafımızdan olumlu karşılanarak, Partimizin görüşlerinin, Genel Başkanımız Sayın Doğu Perinçek tarafından iletileceği bildirilmiştir.
Bilindiği üzere Sayın Perinçek, şahsının ve İşçi Partisi’nin Anayasal hakları ihlal edilerek, 21 Mart 2008 tarihinden bu yana, üstelik son 16 ayı da 1 No.lu Cezaevi’nde hücrede olmak üzere, Silivri L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunmaktadır. Sayın Perinçek’in, hücrede tutulduğu süre boyunca tüm hakları elinden alınmış, çalışmalarını el yazısıyla yazmak durumunda bırakılmış ve arşivinden yararlanma olanağı da engellenmiştir.
Darbe dönemlerinde bile yararlanılan bu hakların kullanılmasına izin verilmemiş, 300 sayfayı aşan Anayasa çalışması, Sayın Perinçek tarafından 3,5 metrekarelik hücre ortamında, arşivinden yoksun bir şekilde, el yazısıyla hazırlanmıştır.
Hücrede yazılan ve Kaynak Yayınları tarafından basılan, “Türkiye’nin Anayasa Birikimi - Bölücü Anayasa’nın Eleştirisi ve Cumhuriyetin Yeniden Örgütlenmesi” adlı bu çalışma, Türkiye genelindeki tüm kitap satış noktalarında halkımızın incelemesine sunulmuştur.
Kitapta,  Anayasa Hukuku, dünyadaki Anayasa hareketleri ve Türkiye’nin 150 yıllık Anayasa mücadeleleri pratiği temelinde, aşağıdaki başlıklar işlenmektedir:.
•Anayasalar, nasıl yasalardır? Ne zaman, hangi toplumsal dinamiklerin sonucu olarak doğmuş ve gelişmişlerdir?
•Dünyadaki Anayasa hareketleri…
•“Sivil Anayasa”  terimi ne ifade etmektedir?
•“Kanuni Esasi”den 1982’ye ve bugüne, Türkiye’nin 150 yıllık Anayasa hareketleri deneyimi ve birikimi…
• TBMM Anayasa Komisyonu’nun önüne en sonunda Atlantik ötesinden ve BOP Eşbaşkanlığı marifetiyle dayatılan bir bölünme Anayasası konacağına işaret eden göstergeler…
•Türk milleti kavramını dışlamayı, Türkiye’nin tekil (üniter) yapısına son vermeyi ve devlet ve toplum yaşamından laikliği silmeyi öngören; bağımsız, egemen ve kamusal devlet anlayışını içermeyen bu tür dayatma ve oldubittilere karşı milli siyasetler…
•21. Yüzyıl Türkiyesinin ihtiyacı olan Anayasa’nın temel özellikleri ve bu Anayasayı yapacak toplumsal ve siyasi irade…