Banner Image 1
Banner Image 1
Banner Image 1
Banner Image 1
Bedri Baykam

PARİS MEKTUBU

30.05.2010

Fransızların son umudu Tsonga

     PARİS - Roland Garros'ta tek erkekler 3. tur maçlarında ilk 10 favori arasında yer alan oyunculardan ABD'li Andy Roddick ve İspanyol David Ferrer elenen ilk starlar oldu. Paris'te kapalı ve atıştıran yağmurlu hava akışı yavaşlattı.
     Tablonun alt tarafı maçlarında Avusturyalı 22 numaralı seribaşı Jurgen Meltzer'in klas bir oyunla toprak saha ustalarından Ferrer'i 6-4, 6-0, 7-6 gibi bir skorla yenmesi şaşırtıcıydı. Genç Rus raket Teimuraz Gabashvili'nin de 6 numaralı ünlü yıldız Andy Roddick'i 6-4, 6-4, 6-2 ile saf dışı bırakması tabloda zaten yokları oynayan ABD'liler için tam bir hüsran oldu. 24 numaralı seribaşı Brezilyalı Thomaz Bellucci'nin de Hırvat Ivan Ljubicic'i 7-6, 6-2, 6-4'le geçmesi yine diğerleri kadar olmasa da beklenmeyen bir sonuçtu.
     Fikstürün üst kısmında bay olan 8 tenisçi 4. tura çıkarken Fransızların büyük umudu siyah raket Gael Monfils'in 5 sette İtalyan Fognini'ye yenilmiş olması Parislileri çok üzdü. Fransızların Muhammed Ali benzerliğiyle dikkat çeken sempatik tenisçisi Jo-Wilfried Tsonga bugün Rus Mikhail Youzhny ile zorlu bir maça çıkacak çünkü Roland Garros'ta tek erkek ve tek bayanlarda başka Fransız kalmadı!
     Tek bayanlarda da önceki geceden sarkan maçta Fransız Aravane Rezai'nin Rusların sahada heykel gibi gezen güçlü raketi Nadia Petrova'ya yenilmesinin ardından Marion Bartoli'nin de İsrailli Shahar Peer'e 7-6 ve 6-2 ile kaybetmesiyle turnuva organizatörleri Tsonga'nın 2. haftaya kalabilen tek Fransız olması için şimdiden dua etmeye başladı.